Rozwój infrastruktury i duże inwestycje portowe w Gdyni

 

Port w Gdyni jest ważnym punktem na mapie logistycznej Polski. Nowoczesny i uniwersalny port specjalizuje się w obsłudze transportów drobnicowych i kontenerowych. Gdynia to także istotna lokalizacja dla ruchu pasażerskiego po Bałtyku i nie tylko. Na kartach historii zapisała się dzięki statkom transatlantyckim jak MS Batory. Ten rozdział przewozów pasażerskich Gdynia ma już za sobą. Świadczy o tym Muzeum Emigracji, które znajduje się w budynku dawanego dworca. Obecnie miasto otwiera nowy rozdział w obsłudze pasażerów. Zbudowany został nowoczesny terminal do obsługi przewozów promowych, z którym cała Gdynia i Trójmiasto wiąże duże nadzieje na rozwój i ożywienie biznesu.

 

Nowoczesny terminal do odprawy promowej

Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia został oficjalnie oddany we wrześniu 2021 roku.
Terminal jest zlokalizowany przy nabrzeżu Polskim w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Emigracji. Może przyjmować jednostki pływające o długości do 240 m. Oczekiwane jest przyjęcie pierwszych promów, które jest jednak nieco opóźnione. Obecnie jeszcze pracuje terminal przy nabrzeżu Helskim dla promów mierzących 175 m długości. Na budowę nowego terminala pozyskano częściowo środki z budżetu unijnego.

Nowoczesny terminal do odprawy promowej 

 

Place manewrowe dla kontenerowców

Warto spojrzeć na listę nowych inwestycji, które są w trakcie realizacji. Rozbudowa infrastruktury portowej daje szerokie możliwości rozwoju transportu morskiego. Gdynia rozwija się bardzo prężnie od 100 lat i nie zwalnia tempa. Obok budowy terminala do odpraw promowych odbywa się wiele innych prac. Jedną z nich jest budowa placów manewrowo-składowych, która jest prowadzona na terenie Centrum Logistycznego Portu Gdynia. W ramach inwestycji budowane są dwa place. Powstanie plac o powierzchni ponad 9 hektarów przeznaczony do składowania 8 136 kontenerów standardowych i 432 kontenerów chłodniczych oraz drugi o powierzchni 8 hektarów. Plac Nr 2 będzie przeznaczony do składowania ponad 7 000 kontenerów standardowych.