Kompresor jest urządzeniem pracującym w większości zakładów produkcyjnych bądź warsztatów. Większość rozwiązań technologicznych w zakresie produkcji czy nawet obiegów z systemem zamkniętym jest oparta właśnie na sprzętach sprężarko podobnych.

W wielu przypadkach, nawet mała awaria takiego urządzenia może prowadzić do sporych strat, spowodowanych zatrzymaniem całej linii produkcyjnej. Dlatego, aby zapobiec takim sytuacjom, warto jest dbać o regularne serwisowanie i ogólną eksploatację na bieżąco. Popularnym w wielu dziedzinach kompresorem jest odmiana śrubowa. Poniżej skupimy się na jej pełnym opisie.

Czym jest sprężarka śrubowa?

Jak wiemy, podstawowym zadaniem kompresora jest sprężanie powietrza i przesyłanie go dalej w głąb układu. Głównym skutkiem działania jest w tym przypadku nagły wzrost ciśnienia, co pozwala na „pchnięcie” układu. Istnieje wiele metod i technik sprężania powietrza, z czego aktualnie omawianą jest zasada śrubowa.

Schemat takich urządzeń jest bardzo prosty. Z reguły, posiadają one wewnątrz dwa wirniki, które potocznie nazywamy śrubami. Kręcą się one względem własnej osi, odprowadzając tym samym pobrane powietrze o zwiększonym ciśnieniu prosto do wylotu.

Bardzo istotna w przypadku kompresorów śrubowych jest szczelność między wirnikami. To właśnie niespełnianie tego wymogu prowadzi najczęściej do awarii bądź spadków sprawności całego układu. Sprężarki śrubowe dzielą się na dwa typy – olejowe i bezolejowe. Te pierwsze są wyposażone w części eksploatacyjne, jak sam olej oraz jego poszczególne filtry. Wersje bezolejowe są natomiast wyposażone w wodne systemy chłodzenia, co przydaje się w miejscach, w których nie mogą wystąpić nawet znikome ilości oleju.

Serwis kompresora śrubowego – jak przebiega?

Serwis kompresora śrubowego – na czym polega?

Sam serwis kompresorów jest raczej zadaniem dla specjalistów zajmujących się takimi rzeczami. To właśnie oni posiadają odpowiednie narzędzia do optymalizacji i wykonywania pomiarów na poszczególnych etapach pracy urządzenia. Po wstępnej weryfikacji i spisaniu wyników w protokole, specjaliści ustalają przyczynę awarii i przechodzą do wymiany podzespołów.

W przypadku awarii bądź przy zaobserwowaniu znacznie gorszej jakości pracy, należy niezwłocznie wyłączyć zasilanie całego układu i zadzwonić po serwisantów. To właśnie oni zjawią się najszybciej jak mogą i postarają się zapobiec problemowi. Prawda jest taka, że prostota układu sprężarek śrubowych nie dopuszcza do pojawiania się zbyt skomplikowanych usterek. Najczęściej przyczynami lekkich awarii są zapchane filtry powietrza, oleju czy separatora. Podobnie jest ze zbyt dużym napięciem paska wielorowkowego.

Co można wykonywać samemu?

Oczywiście, aby zapobiec częstym awariom urządzenia, należy przeprowadzać czynności konserwacyjne. Nie ma ich zbyt wiele, dlatego przede wszystkim należy o nich pamiętać i wykonywać je regularnie. Przynajmniej raz w tygodniu, w przypadku sprężarek olejowych, warto sprawdzić poziom oleju. Wówczas, gdy będzie się on kończył, można śmiało go dolać. Następną rzeczą eksploatacyjną jest regularne spuszczanie skroplin.