Róże, jako królowe kwiatów zachwycają każdego, trudno oprzeć się ich urokowi, dlatego rośliny te często goszczą w polskich ogrodach. Istnieje wiele odmian, które różnią się od siebie wysokością, rozpiętością, rodzajem kwiatów, sposobem pielęgnacji i wieloma innymi aspektami. Jednak nie zmienia to faktu, że wszystkie prezentują się pięknie, są największą ozdobą najbliższego otoczenia domu. Zasadniczo nie są bardzo wymagające, co jest ich kolejnym atutem, ale zdarzają się wyjątki potwierdzające tę regułę.

Róże wielkokwiatowe i zalety ich uprawy

Czym wyróżniają się róże wielkokwiatowe?

Róże wielkokwiatowe nie bez powodu są najliczniejszą grupą, ich cechą charakterystyczną są bardzo duże kwiaty. Mają też wadę – są najbardziej wymagającą odmianą, ich pielęgnacja jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego ogrodnika – zarówno amatora, jak i zawodowca. Piękne i imponujące róże wielkokwiatowe pochodzą od róż chińskich, należą do mieszańców herbatnich. Dlatego dość łatwo je pomylić z typowymi różami herbacianymi, zdarza się to nawet doświadczonym sprzedawcom. Zaletą róż wielkokwiatowych jest na pewno możliwość występowania ich w wielu kolorach. Brakuje jedynie zielonych, brązowych i niebieskich, chociaż niektóre mają delikatne zabarwienia w tych odcieniach. Decydując się na zakup tej odmiany róż trzeba jeszcze zdecydować, która będzie lepsza – kwitnąca co regularnie, czy jeden raz na cały sezon. Powyżej wspomniano, że róże wielkokwiatowe mają duże kwiaty, o czym zresztą świadczy sama nazwa. Niewiele osób może sobie zdawać sprawę, że niektóre z kwiatów mają nawet 16 centymetrów średnicy. Jeśli dołoży się do tego ich pełny kształt i czasami bardzo intensywny zapach robią naprawdę ogromne wrażenie.

Dlaczego warto kupić róże wielkokwiatowe?

Pierwsze kwiaty róż wielkokwiatowych można dostrzec już wczesnym latem, kwitną nawet do jesieni, więc to bardzo długi okres. Jednak odmiany te są dedykowane osobom mającym odpowiednie warunki do ich uprawy, są po prostu wymagające. Muszą zostać posadzone w wilgotnej, dobrze uprawionej glebie, bogatej w próchnicę. Pędy wymagają regularnego podcinania, a przekwitłe kwiaty należy usuwać niezwłocznie po ich dostrzeżeniu. Trzeba również uważać, ponieważ róże wielkokwiatowe są dość podatne na choroby róż, ich objawy są dobrze widoczne na łodygach, liściach i co najgorsze – kwiatach. Wskazana jest jak najszybsza reakcja na pierwsze symptomy. Najbardziej odporne odmiany wytrzymują nawet mróz -20 stopni Celsjusza, może mieć to związek z dość gęstym ulistnieniem. Wśród róż wielkokwiatowych wyróżnia się czerwone, na przykład Ingrid Bergman, Grande Amore, oraz Black Magic. Ponadto u hodowców można kupić sadzonki róż żółtych, białych, różowych, pomarańczowych, fioletowych, wielokolorowych. Tak naprawdę wybór jest ogromny, zależy od ogólnych preferencji względem kwiatów i wolnej przestrzeni do ich posadzenia. Mając do dyspozycji duży ogród można postawić na kilka kolorów róż wielkokwiatowych i stworzyć w ten sposób niezwykle piękny efekt i dać możliwość spacerowania wśród najpiękniejszych roślin.