W dzisiejszych czasach reklama musi być coraz subtelniejsza. Już dawno odeszliśmy od nachalnego, inwazyjnego przekazu reklamowego, który w bezpośredni i dosłowny sposób nakłaniał odbiorcę do zakupu. W większości przypadków ludzie nieprzychylnie traktują dziś tego typu przekazy i pod ich wpływem czują się wręcz zniechęceni. Reklama natywna jest zupełnie inna, przez co warto poznać jej specyfikę, aby następnie wykorzystać jej moc do promocji swojej firmy.
Czym jest reklama natywna i jakie wartości niesie?
Pod pojęciem reklamy natywnej (z ang. native advertising) kryje się rodzaj nieinwazyjnej reklamy, która stanowi integralny element treści pojawiających się w mediach. Reklama natywna z zasady „zlewa się” z otoczeniem, a na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypomina klasycznego przekazu reklamowego, który ma nakłaniać odbiorcę do zakupu. Zamiast tego niesie istotną wartość z punktu widzenia czytelnika, dostarczając mu wskazówek, których szuka oraz odpowiadając na nurtujące go pytania.
Reklama natywna pod względem specyfiki jest związana z content marketingiem – występuje bowiem głównie w formie pisemnej i często jest realizowana w ramach strategii marketingu treści. Głównym jej celem nie jest jednak sprzedaż sama w sobie, lecz budowanie świadomości marki w oczach klientów. Reklama natywna najczęściej przybiera więc postać specjalistycznego, interesującego dla czytelnika artykułu, w którym pojawią się poszukiwane przez niego informacje.
Reklama natywna a artykuł sponsorowany – czym się różnią?
Wiele osób często myli reklamę natywną z artykułem sponsorowanym. Mimo, że oba mają za zadanie przekazać odbiorcy pewne informacje, to artykuł sponsorowany jest zdecydowanie bardziej reklamowy od reklamy natywnej. Bardzo często pojawiają się w nim bezpośrednie wzmianki o firmie i jej produktach, które mają za zadanie nie tylko przedstawić ofertę, ale także zachęcić do jej wyboru.
Reklama natywna jest natomiast zdecydowanie bardziej subtelna i często wręcz nie zawiera żadnych informacji na temat oferty firmy. Czytając tak skonstruowaną treść, odbiorca ma więc wrażenie, że obcuje z jakościowym, wartościowym pod względem merytorycznym materiałem, który został stworzony w celu dostarczania mu wiedzy, a nie pełni wyłącznie funkcję marketingową.