W zasadzie w każdej miejscowości regularnie montuje się nowe instalacje lub też remontuje się te istniejące. Jest to konieczne, aby każdy miał dostęp do gazu, wody, czy też kanalizacji. Zdecydowana większośc instalacji znajduje się pod ziemią, zatem aby się do nich dostać, trzeba wykonać przewierty. Jak się to dzisiaj robi? Jakie metody są stosowane najczęściej? Sprawdźmy!

Dwie główne metody

W zasadzie przewierty pod instalacje można poprowadzić dzisiaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tak zwane przewierty liniowe. Czym one są? Mowa tutaj o standardowych przewiertach na całej długości instalacji. Jak łatwo się domyślić, są to zaawansowane prace remontowe. Wymagają one wykonania długich wykopów. Czas trwania takich remontów również nie należy do najkrótszych. Co gorsza, prace tego typu generują wysokie koszty. Widać zatem wyraźnie, że ta klasyczna metoda ma wiele wad, a to jeszcze nie wszystkie z nich. Dlatego dzisiaj coraz częściej rezygnuje się z tego rozwiązania, również dlatego, że dostępna jest lepsza opcja. Chodzi tutaj oczywiście o horyzontalne przewierty sterowane.

 

Na czym polega ta wspomniana, nowoczesna metoda? W tym przypadku nie wykonuje się przewiertu na całej długości instalacji. Aby położyć nową instalację, wystarczy wykonać wykop na jej początku oraz na końcu. Każdy z tych wykopów jest niewielki, nie przekracza zwykle nawet 2 metrów kwadratowych. Nie dziwia zatem, że dzisiaj horyzontalny przewiert sterowany to często wybierane rozwiązanie.

 

Horyzontalne przewierty sterowane i ich zalety

Przewaga horyzontalnych przewiertów sterowanych nad metodą tradycyjną wydaje się absolutnie oczywista. Przede wszystkim jest to zdecydowanie mniej pracochłonne rozwiązanie. Wykonywane wykopy są o wiele mniejsze. Co za tym, idzie, prace trwają o wiele krócej. Jednak to jeszcze nie wszystko, omawiane nowoczesne rozwiązanie gwarantuje też oszczędność pieniędzy. Wynika ona z kilku czynników. Po pierwsze mniejsze wykopy, to mniej pracy. Mniej pracy oznacza krótszy czas wykonywania czynności zawodowych przez pracowników, zatem udaje się oszczędzić na ich wynagrodzeniu. Co więcej, klasyczne przewierty wymagają wykorzystania ciężkiego, drogiego sprzętu w dużej ilości. Poza tym często dochodzi do zniszczeń, które generują dodatkowe koszty.

 

Warto nieco bliżej przyjrzeć się właśnie kwestii zniszczeń. Chodzi o to, że horyzontalne przewierty sterowane to sposób na zachowanie w całości pełnej infrastruktury oraz elementów natury. Rzecz w tym, iż klasyczne rozwiązanie prowadzi do zniszczenia chodnika i jezdni, a także korzeni czy gleby.

 

Kolejna sprawa to brak utrudnień w ruchu. Jeśli konieczna jest wymiana instalacji znajdującej się pod jezdnią, wykonanie standardowego przewiertu wymaga zamknięcia przynajmniej jednego pasa ruchu. Natomiast w przypadku remontu pod chodnikiem niezbędne jest zamknięcie drogi dla pieszych. To duży dyskomfort, którego jednak można całkiem łatwo uniknąć. Wystarczy zdecydować się na horyzontalny przewiert sterowany. W tym przypadku nie jest konieczne ani zamykanie drogi, ani też chodnika.

 

Horyzontalne przewierty sterowane jako lepsza alternatywa dla klasycznego rozwiązania