Prawdziwą sztuką smakowania i celebracji wina jest jego degustacja, w której nie liczy się szybkość, a zaangażowanie i wyczucie. To bardzo dobry sposób na zwolnienie tempa w życiu i oddanie się czynności wymagającej ogromnej cierpliwości. Podczas degustacji głos zabierają trzy zmysły: wzrok, węch i smak – wszystkie ze sobą ściśle współpracują.

Profesjonalna degustacja win - ocena czterema zmysłami

Profesjonalna degustacja wina

Oczywistym jest, że nikt nie urodził się z umiejętnością prawidłowej degustacji win, wymaga to wprawy i doświadczenia. Zapewne wiele osób niejednokrotnie widziało na ekranach telewizora lub w realnym świecie specyficzne zachowanie podczas oceny szlachetnych trunków. Dopiero na samym końcu są one skosztowane, wcześniej sprawdza się ich wygląd i zapach. Eksperci w dziedzinie degustacji wina mają za sobą wiele prób, z czasem udawało im się dojść do perfekcji i odkrywać w trunkach coraz więcej cech charakterystycznych. W pierwszej kolejności sprawdzeniu ulega kolor wina, ale nie wystarczy stwierdzenie, czy jest białe, różowe, a może czerwone – liczy się przejrzystość i nasycenie wspomnianych barw. Warunkiem jest napełnienie kieliszka do około 1/3 objętości, a następnie lekkie zakręcenie zawartością. Celem tego jest wyodrębnienie się tak zwanych łezek, które świadczą o oleistości alkoholu i zawartości między innymi cukru. Biorąc pod uwagę wino białe, może ono przybrać żółty, złoty lub bursztynowy kolor, różnice mogą być bardzo małe, dlatego tylko wprawne oko może je dostrzec. Akurat w tym przypadku barwa jest uzależniona od tego, jak długi kontakt z czerwonymi skórkami winogron miał sok uzyskany z owoców. Wina różowe mogą przybrać odcienie łososiowy, bladoróżowy lub miedziany, wyróżnia się też kilka stopni intensywności.

Węch i smak jako elementy degustacji wina

Każda wina degustacja to dość długi i złożony proces, którego drugim etapem jest wąchanie trunku po uprzednim zamieszaniu płynu w kieliszku. Wyróżnia się próbę pierwszego i drugiego nosa, w ich ramach ocenia się intensywność zapachu, jego rodzaj i jakość. Dobrze wyczuwalny powinien być aromat owocowy, kwiatowy lub roślinny, niektóre gatunki łączą w sobie wszystkie. Niekiedy rozpoznaje się również aromaty specyficznych przypraw, nierzadko miodu – aby cokolwiek poczuć na pewno nie można się spieszyć. Brak skupienia także działa na niekorzyść, ponieważ niektóre zapachy mogą zostać niezauważone. Profesjonalna degustacja wina zakłada jednakowe skupienie na wszystkich trzech etapach. Ostatnim jest oczywiście smakowanie trunku, ale z czterech znanych smaków w winie czuje się słodki i kwaśny, wykluczone są słony i gorzki. To, jakie smaki będą wyczuwalne najbardziej zależy od rodzaju wina – istnieją wytrawne, półwytrawne, słodki i półsłodkie – jednak wbrew pozorom ocena pod względem smaku nie jest prosta. Niekiedy połączenia są bardzo wyraziste, a innym razem jeden smak miesza się nieznacznie z drugim i trudno określić przeważający. Chcąc lepiej przygotować się na degustację win, warto zapoznać się z zasadami tej sztuki. Wszelka wiedza na ten temat jest na wyciągnięcie ręki podczas profesjonalnych kursów sommelierskich.